lluck
Administrator
Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 12:07, 02 Lip 2006 Temat postu: "Piosenka jest dobra na wszystko" |
|
|
„Piosenka jest dobra na wszystko”.
Artyści - w szerokim rozumieniu tego słowa – to niewątpliwie najwrażliwsze jednostki każdej społeczności. To oni jako pierwsi reagują na to , co się wokół nas wydarza. Możemy śmiało powiedzieć , że są naszą najczulszą „struną” – papierkiem lakmusowym . W ich piosenkach jak w zwierciadle odbija się cała nasza rzeczywistość. Mamy tu wszystko: miłosne uniesienia, politykę , modę , piłkę nożną ,supermarkety ... wszystko ! Piosenka sama w sobie jest fenomenem. Tak niewinnie z pozoru wyglądająca, potrafi w sobie przenosić ogromny potencjał emocjonalny. Z łatwość dociera do naszych umysłów , serc i naszej podświadomości.
Przepięknie ujął temat p. Jacek Cygan mówiąc: „Piosenka – to mała rzecz , a wielka sztuka”.
Każdy twórca (piosenki) mimowolnie zostawia cząstkę siebie gdzieś tam między nutkami czy wierszami. Chce tym czymś podzielić się z nami i na pewno życzyłby sobie, żeby nasze słuchanie nie było - jak przysłowiowego „radia”.
Myślę , że warto... wystarczy tylko troszkę się wysilić by dostrzec cały ogrom ludzkich doświadczeń, rad i wskazówek opartych na własnych przeżyciach, a wszystko relacjonowane na bieżąco.
. W niektórych utworach możemy znaleźć gotowe sentencje życiowe, które mogą samodzielnie funkcjonować poza samą piosenką , a niekiedy cała kompozycja jest tak zwarta, że sama w sobie stanowi jedno wielkie przesłanie..
ZAPRASZAM WSZYSTKICH DO WSPÓLNEGO POSZUKIWANIA „ZŁOTYCH MYŚLI” UKRYTYCH W POLSKICH PIOSENKACH.
Może dla tego, że: „Świat - między wierszami największy ukrył skarb.” (Maryla Rodowicz).
Cytaty piosenek podzieliłem na kilka grup tematycznych.
W wybranych przeze mnie fragmentach różnych piosenek , znaleźć można wiele „wyciętych” fragmentów dotykających tylko jednego tematu – MIŁOŚCI - jako czegoś najpiękniejszego , co może przydarzyć się człowiekowi. Te rozrzucone kawałki , jak puzzle mogą posłużyć do zobrazowania tego stanu ducha i umysłu . Są próbą uchwycenia tego co w sumie jest nie do opisania i dla każdego oznacza coś innego . Myślę , że każdy kto doświadczył Miłości zauważył jej zwiewność i wielobarwność.
Czy ta „zabawa” słowem ma sens ? Myślę , że tak bo przecież : „To nie ludzie słowa , ale słowa ludzi niosą „ (Kayah).
A My – jak te (...) :
”Żywe pochodnie płyniemy nad Czasem.
W dróg nie przetartych dal.
W nowe pejzaże Ziemi Niczyjej.
Gdzie nie bywał dotąd nikt. (...)
Słuchaj!
Jesteś jak wilczy w górach zew.
Mówię słuchaj!
Jak cicho w żyłach szumi krew.
Przez śnieg i przez deszcz.
Jeśli sztandar chcesz nieść.
I zbyt wielkich nie ma czynów .
I zbyt wielkich nie ma spraw.
Mówię słuchaj!
(...) Życie przecież musi brzmieć.
Tak jak wielki piękny wiersz”.
(Budka Suflera)
Jeśli i Ty natrafiłeś w którejś z polskich piosenek na zdanie , frazę , warty tego by go wyróżnić – by się nim podzielić z innymi - DOPISZ SWÓJ CYTAT do jednej z grup tematycznych.
„Zapal się raz , zaświeć i płoń.
Może komuś potrzebny ogień Twoich rąk.”
(Kombi)
Post został pochwalony 0 razy
|
|